Înot: Robert Glință, nou record național și locul 8 la 200 m spate, la Mondialele în bazin scurt

Înotătorul român Robert Glință a stabilit un nou record național în proba de 200 m spate în serii și s-a clasat pe locul 8 în finală, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Windsor (Canada), informează AGERPRES.
Glință a fost înregistrat în serii cu al optulea timp, 1 min 51 sec 92/100, nou record național. Vechea performanță era de 1 min 53 sec 71/100 și îi aparținea lui Răzvan Florea, din 7 decembrie 2006 (Helsinki).
În finală, Glință a fost cronometrat cu timpul de 1 min 52 sec 57/100 și a ocupat locul 8. Victoria a revenit polonezului Radoslaw Kawecki, 1 min 47 sec 63/100, americanul Jacob Pebley a terminat pe doi, în 1 min 48 sec 98/100, iar japonezul Masaki Kaneko a fost al treilea, cu timpul de 1 min 49 sec 18/100.
Robert Glință a corectat la Windsor recordurile naționale la toate cele trei probe la care a participat, 50, 100 și 200 metri spate.
Sud-coreeanul Park Taeh-wan a reușit să-l învingă la 1.500 m liber pe italianul Gregorio Paltrinieri, campionul olimpic, mondial și european al probei, în care deține și recordul mondial. Pentru Park a fost al treilea titlu mondial cucerit în Ontario, după cele de la 200 și 400 m liber.
Regina Mondialelor de la Windsor a fost maghiara Katinka Hosszu, care a cucerit 7 titluri și 9 medalii, ultima la 100 m fluture.
Rezultate din ultima zi de concurs:
MASCULIN 
100 m liber: 
1. Simonas Bilis (Lituania) 46.58
2. Shinri Shioura (Japonia) 46.59
3. Tommaso D'Orsogna (Australia) 46.70
1.500 m liber: 
1. Park Taeh-wan (Coreea de Sud) 14:15.51
2. Gregorio Paltrinieri (Italia) 14:21.94
3. Wojciech Wodjak (Polonia) 14:25.37
50 m bras: 
1. Cameron van der Burgh (Africa de Sud) 25.64
2. Peter Stevens (Slovenia) 25.85
3. Felipe Lima (Brazilia) 25.98
ștafetă 4x100 m mixt: 
1. Rusia (A. Șabasov/K. Prigoda/A. Harlanov/V. Morozov) 3:21.17
2. Australia (M. Larkin/T. Sucipto/D. Morgan/T. D'Orsogna) 3:23.56
3. Japonia (J. Koga/Y. Yamanaka/T. Kawamoto/S. Shioura) 3:24.71
FEMININ 
50 m liber: 
1. Ranomi Kromowidjojo (Olanda) 23.60
2. Silvia di Pietro (Italia) 23.90
3. Madison Kennedy (SUA) 23.93
100 m fluture: 
1. Katinka Hosszu (Ungaria) 55.12
2. Kelsi Worrell (SUA) 55.22
3. Rikako Ikee (Japonia) 55.64
200 m bras: 
1. Molly Renshaw (Marea Britanie) 2:18.51
2. Kelsey Wog (Canada) 2:18.52
3. Chloe Tutton (Marea Britanie) 2:18.83
ștafetă 4x50 m liber: 
1. Canada (M. Williams/S. Mainville/T. Ruck/P. Oleksiak) 1:35.00
2. Olanda (T. van Vliet/R. Kromowidjojo/M. de Waard/K. Busch) 1:35.37
3. Italia (S. Di Pietro/E. Ferraioli/A. Pezzato/F. Pellegrini) 1:35.61
ștafetă 4x100 m mixt: 
1. SUA (A. De Loof/L. King/K. Worrell/M. Comerford) 3:47.89
2. Canada (K. Masse/R. Nicol/K. Savard/P. Oleksiak) 3:48.87
3. Australia (E. Seebohm/J. Hansen/E. Washer/B. Elmslie) 3:49.66