Înot: Ștafeta masculină de 4×100 m liber a României, locul 6 la Europenele de la Londra

România a ocupat locul 6 în finala probei masculine de ștafetă 4x100 m liber, luni, la Campionatele Europene de înot de la Londra, informează AGERPRES.
Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste și Norbert Trandafir au fost cronometrați cu timpul de 3 min 17 sec 08/100.
Reprezentanții României au ocupat locul al doilea în seria a doua de calificări (3:16.54), un nou record național. Medalia de aur a revenit Franței (3:13.48), urmată de Italia (3:14.29) și de Belgia (3:14.30).
Robert Glință, singurul înotător român calificat la Jocurile Olimpice de la Rio, a reușit calificarea în finala probei masculine de 100 metri spate. Glință a câștigat seria a șasea, în 53 sec 43/100 (nou record național), în timp ce Daniel Cristian Martin a ocupat doar locul 9 în seria a treia (56.91). În semifinale, Glință a fost înregistrat cu timpul de 54 sec 14/100. Finala va avea loc marți (20,15, ora României).
La 50 m fluture masculin, Alin Coste s-a clasat pe locul al treilea în a doua serie, cu timpul de 25 sec 06/100, iar Alexandru Coci a fost al patrulea în seria a patra, în 24 sec 67/100.