Înot: Trei victorii pentru români în prima zi a Campionatelor Internaţionale ale României

Reprezentanţii ţării noastre au obţinut trei victorii, joi, în prima zi a Campionatelor Internaţionale de înot ale României, ajunse la ediţia a patra, care e găzduită de Bazinul Olimpic ''Tolea Grinţescu'', din Complexul Sportiv Dinamo Bucureşti, informeazã AGERPRES.
Maria Claudia Gâdea s-a impus la 200 m mixt, cu timpul de 02 min 17 sec 41/100, George Adrian Raţiu a câştigat la 100 m liber, în 50 sec 78/100, iar CSM Bucureşti a ieşit învingătoare în ştafetă masculină de 4x100 m liber (Paul Andrei Roşioru, Leon Stan, Ionuţ Radu, Vlad Paţurcă), în 03 min 27 sec 12/100.
Republica Moldova a reuşit două victorii, prin Tatiana Chişcă (50 m bras) şi Tatiana Sălcuţan (100 m spate), Slovacia a obţinut şi ea două succese, prin Sabina Kupcova (400 m liber) şi ştafeta feminină de 4x100 m liber, Lituania a câştigat două probe, prin Deividas Margevicius (50 m fluture) şi Andrius Sidlauskas (200 m mixt), iar Portugalia a ieşit învingătoare prin Joao Nogueira Costa (200 m spate).
Antonio Andrei Costroj a realizat baremul de calificare pentru Campionatele Europene de juniori, în proba de 50 m fluture.
Rezultatele de joi:
 
* FEMININ
50 m bras
1. Tatiana Chişcă (Republica Moldova) 00:31:91
2. Nina Vadovicova (Slovacia) 00:33:18
3. Henrietta Fangli (România) 00:33:30
100 m spate
1. Tatiana Sălcuţan (Republica Moldova) 01:02:72
2. Rafaela Gomes Azevedo (Portugalia) 01:03:51
3. Emma Marusakova (Slovacia) 01:04:93
4. Gabriela Ioana Gâdea (România) 01:05:04
400 m liber
1. Sabina Kupcova (Slovacia) 04:22:30
2. Francisca Soares Martins (Portugalia) 04:22:43
3. Clara Andreea Spînu (România) 04:25:64
200 m mixt
1. Maria Claudia Gâdea (România) 02:17:41
2. Nikoleta Trnikova (Slovacia) 02:18:85
3. Andreea Ramona Drăgoi (România) 02:20:96
ştafetă 4x100 m liber
1. Slovacia (Tamara Potocka, Emma Marusakova, Zora Ripkova, Martina Cibulkova) 03:52:59
2. Portugalia (Francisca Soares Martins, Camila Rodrigues Rebelo, Leticia Maia Andre, Ana Reis Sousa) 03:58:69
3. Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca (Sandra Miclăuş Vivoschi, Helsinia Mihaela Gârboan, Katherina Badralexi, Doris Pusztay) 04:03:57
 
* MASCULIN
50 m fluture
1. Deividas Margevicius (Lituania) 00:24:02
2. George Adrian Raţiu (România) 00:24:21
3. Antonio Andrei Costroj (România) 00:24:64
200 m spate
1. Joao Nogueira Costa (Portugalia) 02:04:29
2. Paul Andrei Roşioru (România) 02:05:70
3. Radu Duican (Clubul Sportiv Olimpia Bucureşti) 02:06:82
100 m liber
1. George Adrian Raţiu (România) 00:50:78
2. Vlad Paţurcă (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:51:18
3. Teimuraz Kobahidze (Georgia) 00:51:40
200 m mixt
1. Andrius Sidlauskas (Lituania) 02:02:90
2. Alex Kusik (Slovacia) 02:07:85
3. David Popovici (România) 02:07:97
ştafetă 4x100 m liber
1. Clubul Sportiv Municipal Bucureşti (Paul Andrei Roşioru, Leon Stan, Ionuţ Radu, Vlad Paţurcă) 03:27:12
2. Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Andrei Rusen, George Adrian Raţiu, Alexandru Constantin Stoica, David Popovici) 03:28:46
3. Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Bogdan Mihai Petre, Bogdan Ionuţ Iordăchescu, Gheorghe Cristian Tătar, Alexandru Vasile Ancuţa) 03:35:42