Insulele Feroe – România, 0-3. „Tricolorii” s-au calificat la Euro 2016

Naționala României de fotbal s-a calificat în această seară la turneul final din Franța, după ce a învins naționala Insulelor Feroe, scor 0-3, în ultimul meci al grupei F, din campania preliminariilor.
„Tricolorii” au început partida de la Torshavn puțin surprinși de fapatul că „pescarii” feroezi au fost primii care și-au trecut în cont prima ocazie a meciului. Miza a fost mare, iar România izbutit rapid să deschidă scorul, grație lui Constantin Budescu (4). Atacantul Astrei a punctat după o pasă venită din partea lui Gabi Torje. Gazdele ar fi putut egala în minutul 36, atunci când Nattestad a ratat incredibil din doar patru metri, iar șutul său nu a nimerit spațiul porții „tricolore”. Emoțiile calificării s-au diminuat pentru trupa lui Anghel Iordănescu în primul minut al prelungirilor. Același Budescu și-a trecut în cont „dubla” printr-o bijuterie de gol, de la mare distanșă.
După pauză, Feroe a luat din nou cu asalt poarta lui Tătărușanu. Mățel a greșit, iar Hansson a profitat de această eroare, însă execuția a fost respinsă de goalkeeper-ul „tricolor” (47). După mai multe ocazii la poarta gazdelor, România a reușit să majoreze scorul la 3-0, prin Alexandru Maxim, în minutul 83. Așadar, naționala României va juca la Campionatul European programat anul viitor, în Franța. Ultima dată când „tricolorii” au participat la Euro a fost în 2008, la turneul final din Elveția și Austria.
6.     Grecia     6
Insulele Feroe: Nielsen - Naes, Faero, Nattestad, Sorensen - S. Vatnhamar - Holst, Hansson, Hendrikkson, Bartalsstovu - Edmundsson
Rezerve: Gestsson, Davidsen, Justinussen, Jakobsen, R. Joensen, K. Olsen, A. Olsen
România: Tătărușanu - Mățel, Chiricheș, Dr. Grigore, Raț - Hoban, Pintilii - Ad. Popa, Budescu, Torje - Stancu
Rezerve: Pantilimon, Papp, Chipciu, Maxim, Sânmărtean, Prepeliță, Keșeru
LIVEtext:
min. 4 - GOOOLLL, România!!! Budescu deschide scorul după un șut cu latul de la 15 metri.
min. 13 - Bogdan Stancu a șutat puternic din afara careului, însă mingea trece cu puțin pe lângă poarta feroezilor
min. 18 - Nattestad a trimis un șut de la marginea careului, pe colțul scurt, dar care nu l-a putut învinge pe Tătărușanu.
min. 30 - Adi Popa ratează incredibil din 10 metri. Execuția sa a trecut cu mult pe lângă poarta gazdelor.
min. 36 - Cea mai mare ocazie a meciului! Feroe trece pe lângă egalare, după ce Nattestad nu a putut marca din 4 metri.
min. 45+1 - GOOOLLL, România!!! Budescu reușește „dubla” la capătul unei execuții ca la carte! Șutul-centrare trimis de „tricolor” a prins o direcție incredibilă și balonul a intrat direct în poartă.
Prima repriză s-a încheiat.
Start în actul secund.
min. 47 - o nouă ocazie pentru feroezi. Hansson a scăpat singur cu Tătărușanu, iar șutul său nimerește piciorul portarului român.
min. 67 - România ratează o bună șansă de a marca, din cauza unei neînțelegeri între Mățel și Budescu.
min. 83 - GOOOLLL, România!!! Maxim mărește avantajul naționalei cu un șut de la 8 metri , care l-a lăsat fără reacție pe portarul Nielsen