Judo: O medalie de aur și două de bronz pentru România, la Mondialele de veterani

România a câștigat o medalie de aur și două de bronz la Campionatele Mondiale de judo pentru veterani desfășurate la Fort Lauderdale (Florida), informează AGERPRES.
Aurul a fost cucerit de Lena Sterea la cat. 57 kg (F4), după ce a învins-o în trei meciuri pe germanca Anke Heidrich.
Medaliile de bronz au fost obținute de Adrian Petre, la cat. 81 kg (M3), și de Ovidiu Moraru, la cat. 100 kg (M5).
România a participat cu 10 competitori, dintre care 9 la masculin.
În clasamentul final pe medalii, Franța a ocupat primul loc, cu 17 de aur, 11 de argint și 14 de bronz, urmată de SUA, 12-7-21, Brazilia, 9-13-18, etc.
Au participat în total 999 de judoka veterani din 63 de țări, 877 la masculin și 122 la feminin.