Liga I. Dinamo – Steaua, 3-1

Dinamo a învins-o fără drept de apel, pe Steaua, scor 3-1, în derby-ul etapei a 18-a a campionatului intern. După o primă repriză fără goluri, „câinii” au făcut diferența după pauză.
Dinamo a reușit să câștige un derby cu Steaua, după o pauză de patru ani și jumătate! Pe 25 aprilie 2011, „roș-albii” se impuneau în Ghencea, scor 1-0. Duminică, în Ștefan cel Mare, pe o ploaie torențială, „câinii” au învins cu scorul de 3-1 în fața marilor rivali. Spectacolul a apărut abia în partea a doua, pentru că în primele 45 de minute, cele două formații s-au împiedicat de minge. Steaua a dominat steril, în majoritatea timpului, dar filmul s-a rupt în minutul 56, după ce Varela a marcat un autogol. Apoi, dinamoviștii s-au dezlănțuit și au mai punctat prin Palici (67) și Gnohere (84). În ultimele secunde, Stanciu a redus din diferență, dar impresia proastă lăsată de „miltari” n-a mai putut fi salvată.
După acest succes, Dinamo a egalat-o pe Steaua în clasament, dar și pe Pandurii Târgu Jiu (un meci mai puțin disputat), toate cele trei formații având câte 30 de puncte. Primul loc al ierarhiei este ocupat de Astra Giurgiu, cu 37 de puncte.
Ultima victorie a dinamoviștilor în fața Stelei, în Ștefan cel Mare, a avut loc pe 17 octombrie 2010, scor 2-0. În acest sezon, în tur, cele două mari rivale au încheiat la egalitate, scor 0-0. Acest meci a fost cel de-al 160-lea jucat de cele două formații.
LIVE
Dinamo - Steaua, 3-1
Varela (56 - autogol)
Palici (67), Gnohere (84) / Stanciu (90+2)
Echipe de start:
Dinamo: Cerniauskas - Fai, Mevlja, Nedelcearu, St. Filip - Anton, Vojnovici - Shalaj, D. Rotariu, Palici - Essombe
Steaua: Niţă - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Breeveld, L. Filip - Ad. Popa, N. Stanciu, Tudorie - Tade
Meciul s-a încheiat.
min. 90+2: GOOOLLL Steaua!!! Stanciu a șutat de la 25 de metri și a redus din diferență.
min. 90: Stanciu a trimis în bara transversală din lovitură liberă de la 18 metri.
min. 84: GOOOLLL Dinamo!!! Gnohere a șutat de la 20 de metri și l-a învins pe Niță.
min. 77: Stanciu trimite în brațele lui Cerniauskas de la 7 metri.
min. 67: GOOOLLL Dinamo!!! Palici a înscris cu un șut imparabil de la 20 de metri.
min. 56: GOOOLLL Dinamo!!! Varela a încercat să respingă din apropierea porții, dar l-a învins pe Niță
min. 51: Adi Popa trimite mult pe lângă poartă, din interiorul careului, de la 10 metri.
A început partea a doua a derby-ului.
S-a încheiat prima repriză.
min. 41. Fai a trimis spre poarta Stelei, de la 20 de metri, mingea a trecut peste țintă.
Meciul a intrat în letargie. Ambele echipe se încercă să găsească breșe în defensive, dar jucătorii greșesc foarte multe pase simple.
min. 26: Tot Anton șutează, de la 25 de metri, Niță respinge.
min. 24: Paul Anton șutează peste poarta lui Niță, de la 25 de metri, din lovitură liberă.
Steaua domină teritorial începutul de meci, dar fără să pună în pericol poarta gazdelor.
min. 5. Stanciu execută în zid o lovitură liberă de la 18 metri, din poziție centrală.
Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria victimelor din Colectiv.