Natație: CE 2016 – Două noi medalii de aur pentru Katinka Hosszu

Înotătoarea ungară Katinka Hosszu a cucerit două noi medalii de aur la Campionatele Europene de natație ediția 2016, joi la Londra, în proba de 200 m mixt și în cea de ștafetă 4x200 m liber feminin, informează AGERPRES.
Cu mai puțin de trei luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio, Hosszu, supranumită "Doamna de fier" din cauza numărului mare de probe în care concurează și a succeselor pe care obține pe parcursul unei singure competiții, și-a reconfirmat reputația.
Ea s-a impus la 200 m mixt cu timpul de 2min.07sec.30/100, obținând astfel al patrulea titlu continental consecutiv în această probă, în care este, totodată, dublă campioană mondială en titre. Unguroaica a reușit să le devanseze pe britanicele Siobhan-Marie O'Connor (2min.09sec.03/100) și Hannah Miley (2min.11sec.84/100).
O oră mai târziu, Hosszu a avut o mică decepție, cedând coroana la 200 m spate daneze Mie Oe. Nielsen, care s-a impus cu 58sec.73/100, devansând-o cu 21/100 pe reprezentanta Ungariei.
Katinka Hosszu a obținut apoi o nouă medalie de aur la 4x200 m liber feminin, alături de ștafeta țării sale, învingătoare cu timpul de 7min.51sec.63/100, departe de următoarea clasată, Spania, cronometrată în 7min.53sec.38/100.
Hosszu a cucerit până în prezent patru medalii de aur la Campionatele Europene de la Londra, la 200 m mixt, 400 m mixt, 200 m spate și 4x200 m liber, precum și una de argint la 100 m spate.
Iată medaliații zilei de joi: 
MASCULIN 
200 m bras 
1. Ross Murdoch (Marea Britanie) 2:08,33
2. Marco Koch (Germania) 2:08,40
3. Luca Pizzini (Italia) 2:10,39
200 m fluture 
1. Laszlo Cseh (Ungaria) 1:52,91
2. Viktor Bromer (Danemarca) 1:55,35
3. Tamas Kenderesi (Ungaria) 1:55,39
50 m spate 
1. Camille Lacourt (Franța) 24,77
2. Richard Bohus (Ungaria) 24,82
3. Grigori Tarasevici (Rusia) 24,86
FEMININ 
800 m liber 
1. Boglarka Kapas (Ungaria) 8:21,40
2. Jazmin Carlin (Marea Britanie) 8:23,52
3. Tjasa Oder (Slovenia) 8:25,68
200 m mixt 
1. Katinka Hosszu (Ungaria) 2:07,30
2. Siobhan-Marie O'Connor (Marea Britanie) 2:09,03
3. Hannah Miley (Marea Britanie) 2:11,84
100 m spate 
1. Mie Oe. Nielsen (Danemarca) 58,73
2. Katinka Hosszu (Ungaria) 58,94
3. Kathleen Dawson (Marea Britanie) 59,68
Ștafetă 4x200 m liber 
1. Ungaria (Jakabos, Verraszto, Kapas, Hosszu) 7:51,63
2. Spania (Costa Schmid, Castro Ortega, Gallardo Carapeto, Belmonte Garcia) 7:53,38
3. Olanda (Kneppers, Vermeulen, Neumann, Heemskerk) 7:53,63