Ovidiu Berceanu, cel mai titrat boxer al CSM Reșița

Un alt reșițean a adus acasă Centura de Aur, unul dintre cele mai râvnite trofee ale boxului românesc, după marele campion de box Francisc Vaștag. Performanța îi aparține lui Ovidiu Berceanu, cel mai titrat boxer al Clubului Sportiv Municipal din Reșița.
Sportivul Clubului Municipal din Reșița, Ovidiu Berceanu, a câștigat medalia de aur la cea de-a 39-a ediție a competiției internaționale de box 'Centura de Aur — Nicolae Linca'. În finala categoriei 49 de kg, Berceanu s-a impus în fața unui pugilist din Ucraina.
Berceanu a ratat în 2014 titlul național pe care îl câștigase în sezoanele anterioare, dar s-a revanșat pe final de an cu acest frumos succes la prestigioasa competiție internațională, Centura de Aur. În cadrul competiției desfășurate la Chiajna, reșițeanul a boxat în limitele categoriei 49 de kg, pe care a câștigat-o, după o finală foarte echilibrată, în fața ucraineanului Dmitro Zamolaev.
'A fost un turneu destul de greu pentru mine. Am crescut în vârstă, categoria o fac mult mai greu, dar am reușit să mă impun. Am avut doi adversari buni, unul din Rusia, în semifinale, unde m-am impus la puncte, la fel ca și în finală. Meciurile au fost grele, dar ambele s-au terminat cu decizia de 2 la 1. Acest rezultat nu l-am avut până acum și sunt foarte bucuros', a declarat Ovidiu Berceanu, câștigătorul Centurii de Aur.
'Ovidiu Berceanu este cel de-al doilea român din acest an care câștigă Centura de Aur. A fost o participare numeroasă, cu sportivi din 13 țări. Este un rezultat pe care Reșița și Clubul CSM Reșița nu l-a avut de la Revoluție încoace, iar înainte, doar Francisc Vaștag a fost câștigător al mai multor ediții a Centurii de Aur. Sperăm ca Ovidiu să-și confirme valoarea', a afirmat Rusalin Fâc, directorul CSM Reșița.
După succesul de la Centura de Aur, Ovidiu Berceanu privește cu speranță și încredere către noul sezon, care i-ar putea aduce mult-doritul bilet pentru Jocurile Olimpice de la Rio.
Până la turneele de calificare pentru Olimpiada din 2016, reșițeanul mai are însă destule teste importante. Primul dintre ele va avea loc chiar la începutul lunii viitoare, în Rusia. La competiția de pe 3 decembrie, România va fi reprezentată de cei trei pugiliști care au ajuns în finalele Centurii de Aur 2014. Este vorba despre Ovidiu Berceanu, Marian Pița și Răzvan Andreiana.