Robert Jitaru, desemnat cel mai bun boxer al Campionatelor Europene Under-22 de la Brăila

Românul Robert Eusebiu Jitaru, medaliat cu aur la cat. 56 kg, a fost desemnat cel mai bun boxer al Campionatelor Europene Under-22 de a Brăila, marți seara, la finalul competiției, informează AGERPRES.
Jitaru, care are doar 19 ani, a cucerit aurul la cat. 56 kg, după ce l-a învins în finală pe englezul Peter McGrail, la puncte (3-2).
Paul Andrei Arădoaie a adus a doua medalie de aur României, la cat. 81 kg. România a aliniat la Europenele de la Brăila 10 pugiliști, câte unul la fiecare categorie, doar trei ajungând în sferturi, iar doi cucerind aurul.
Englezul Alvin Finch a fost ales cel mai bun arbitru al turneului.
Nu mai puțin de 18 țări au cucerit medalii la Europenele de la Brăila, Ucraina obținând cele mai multe (5). În clasamentul pe medalii, Anglia a ocupat primul loc (2 de aur, 1 de argint, 1 de bronz), fiind urmată de România (2-0-0), Ucraina (1-2-2), Rusia (1-2-1), Franța (1-2-0), Georgia (1-1-0), Germania (1-0-1) etc.
Rezultatele finalelor și medaliații:
cat. 46-49 kg
Harvey Eric Horn (Anglia) b. p. (3-2) Billal Bennama (Franța)
clasament final:
1. Harvey Eric Horn (Anglia)
2. Billal Bennama (Franța)
3. Rostislav Bilostoțki (Ucraina)
3. Artur Hovhanisian (Armenia)
cat. 52 kg
Daniel Panev Asenov (Bulgaria) b. p. (4-1) Gabriel Escobar Mascunano (Spania)
clasament final:
1. Daniel Panev Asenov (Bulgaria)
2. Gabriel Escobar Mascunano (Spania)
3. Christian Zara (Italia)
3. William Thomas Cawley (Anglia)
cat. 56 kg
Robert Eusebiu Jitaru (România) b. p. (3-2) Peter McGrail (Anglia)
clasament final:
1. Robert Eusebiu Jitaru (România)
2. Peter McGrail (Anglia)
3. Ali Ihsan Alagaș (Turcia)
3. Viliam Tanko (Slovacia)
cat. 60 kg
Șamil Askerov (Rusia) b. p. (5-0) Iaroslav Harțîz (Ucraina)
clasament final:
1. Șamil Askerov (Rusia)
2. Iaroslav Harțîz (Ucraina)
3. Dorin Bucșa (Rep. Moldova)
3. Hakan Dogan (Turcia)
cat. 64 kg
Luke McCormack (Anglia) b. p. (4-1) Lașa Guruli (Georgia)
clasament final:
1. Luke McCormack (Anglia)
2. Lașa Guruli (Georgia)
3. Volkan Gokcek (Turcia)
3. Paolo Di Lernia (Italia)
cat. 69 kg
Esterhan Madiev (Georgia) b. p. (5-0) Vladislav Savostianov (Rusia)
clasament final:
1. Esterhan Madiev (Georgia)
2. Vladislav Savostianov (Rusia)
3. Serhat Guler (Turcia)
3. Paul Wall (Germania)
cat. 75 kg
Aleksandr Hîjniak (Ucraina) b. neprezentare Viktor Deșkevici (Belarus)
clasament final:
1. Aleksandr Hîjniak (Ucraina)
2. Viktor Deșkevici (Belarus)
3. Daniel Zan Daskalo (Israel)
3. Dmitri Nesterov (Rusia)
cat. 81 kg
Paul Andrei Arădoaie (România) b. p. (3-2) Muslim Gadjimagomedov (Rusia)
clasament final:
1. Paul Andrei Arădoaie (România)
2. Muslim Gadjimagomedov (Rusia)
3. Stepan Grekul (Ucraina)
3. Gleb Sinkevici (Belarus)
cat. 91 kg
Paul Omba Biongolo (Franța) b. p. (3-2) Toni Filipi (Croația)
clasament final:
1. Paul Omba Biongolo (Franța)
2. Toni Filipi (Croația)
3. Ramazan Muslimov (Ucraina)
3. Narek Manasian (Armenia)
cat. + 91 kg
Peter Cobbina Abeka Kadiru (Germania) b. p. (4-1) Aleksandar Mraovic (Austria)
clasament final:
1. Peter Cobbina Abeka Kadiru (Germania)
2. Aleksandar Mraovic (Austria)
3. Djamili-Dini Aboudou-Moindze (Franța)
3. Aziz Abbes Mouhiidine (Italia)