Șah: Anna Ușenina, campioană europeană, Irina Bulmaga pe locul 20

Marea maestră Anna Ușenina (Ucraina) a câștigat titlul de campioană europeană la șah, cu 8,5 puncte, după 11 runde, iar Irina Bulmaga s-a clasat pe locul 20, cu 7 puncte, în urma turneului de la Mamaia, informează site-ul chess-results.com, preluat de AGERPRES.
Podiumul a fost completat de Sabrina Vega Gutierrez (Spania), locul 2 cu 8,5 puncte și Antoaneta Stefanova (Bulgaria), locul 3 cu 8 puncte.
Iată și clasările celorlalte jucătoare din România, în ierarhia finală a Campionatului European individual de șah: Cristina Foișor — 24 (6,5 puncte), Corina—Isabela Peptan — 29 (6,5), Irina Ionescu — 38 (6), Angela Dragomirescu — 57 (5,5), Elena-Luminița Cosma — 65 (5), Mihaela Sandu — 82 (5), Andreea-Marioara Cosman — 90 (4,5), Aureliana-Eugenia Pancu — 100 (4), Maria Anghel — 108 (3), Emilia-Florentina Coman — 109 (3) și Andra Cîmpean — 110 (3).
Mamaia a fost timp de două săptămâni centrul șahului european, fiind gazda campionatului continental individual feminin.
Nu mai puțin de 112 de sportive din 27 de țări s-au înscris la cel mai mare eveniment șahist care a avut loc în țara noastră, organizat de Federația Română de Șah, cu sprijinul Primăriei Municipiului Constanța și al Ministerului Tineretului și Sportului, în parteneriat cu Asociația Litoral-Delta Dunării.
Primele 14 clasate au obținut un loc în viitoarea ediție a Campionatului Mondial.