Șah: Dinara Saduakasova, campioană mondială de tineret; Daria Vișănescu pe locul 34

Marea maestră Dinara Saduakasova, din Kazahstan, a cucerit titlul de campioană mondială de tineret, cu 9,5 puncte, din 13 posibile, la competiția care a avut loc la Universitatea din Bhubaneswar (India), iar Daria Vișănescu a terminat pe locul 34, cu 6 puncte, informează site-ul oficial al turneului, preluat de AGERPRES.
La Campionatului Mondial de șah pentru tineret, în competiția masculină s-a impus marele maestru american Jeffrey Xiong, cu 8,5 puncte din 13 posibile, în timp ce jucătorul român Călin Gheorghiu a ocupat locul 55, cu 6 puncte.
Daria Vișănescu, din Petrila, legitimată la Clubul de Șah din Deva și la Clubul Sportiv Medicina din Timișoara, a obținut la vârsta de 10 ani, în 2006, titlul de campioana europeană la Herceg Novi (Muntenegru) și la 11 ani, în 2007, a devenit campioană mondială școlară la Kallithea (Grecia). Anul acesta a devenit campioană națională la Under-20, la Călimănești-Căciulată, și a căpătat dreptul de a participa la CM din India, competiție unde au fost prezente 56 de șahiste din întreaga lume.
Călin Gheorghiu, care este legitimat la Clubul Sportiv Politehnica Iași, a reprezintă țara noastră la categoria Open, la acest Campionat Mondial rezervat sportivilor Under-20, unde au fost înscriși 80 de jucători de pe toate continentele.