Știrile de weekend

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de aur în concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Glasgow, sâmbătă, cu un total de 59,232 puncte. Iordache, cea mai bună gimnastă română a anului, a fost urmată în clasamentul final de Elisabeth Black (Canada), cu 56,432 puncte, de Jessica Lopez (Venezuela), 55,899 p etc. Pe ''Emirates Arena'', vicecampioana mondială de la individual compus și sol a reușit să se impună la toate cele patru aparate.
* Scrimera română Simona Gherman s-a calificat în semifinalele Grand Prix-ului de spadă de la Doha (Qatar), duminică, după ce a dispus în sferturile sale de compatrioata sa Ana-Maria Brânză, cu scorul de 4-3. Gherman și-a asigurat o medalie de bronz la Doha și o va înfrunta în penultimul act pe italianca Bianca Del Carretto, de la 17,30, ora României.
* Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a a avut cel mai urmărit schimb de mingi din 2014, potrivit site-ului WTA, în meciul cu Kirsten Flipkens (Belgia), la turneul de la Cincinnati, câștigat cu 6-4, 6-2 de reprezentanta noastră.
* Astra Giurgiu a surclasat pe Dinamo București cu scorul de 6-1 (4-0), sâmbătă seara, pe Stadionul "Marin Anastasovici", într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. Dinamo a suferit cea mai drastică înfrângere a sa din istorie în competițiile interne, golurile vicecampioanei fiind marcate de Constantin Budescu (16), Takayuki Seto (20), William De Amorim (29), Cristian Oros (36), Denis Alibec (69) și Syam Ben Youssef (74 — penalty), în timp ce golul dinamoviștilor a fost semnat de Kamil Bilinski (70).
* Pandurii Tg. Jiu a învins pe Rapid București cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I, ultima a turului. Atacanții Mihai Roman (14) și Deyvidas Matulevicius (89) au marcat cele două goluri ale gorjenilor, dar giuleștenii au ratat un penalty prin Emil Dică, la scorul de 1-0 (54), portarul polonez Michal Gliwa apărând șutul.
* Echipa Universitatea Cluj a reușit o spectaculoasă victorie cu 6-0 (3-0) în deplasare în fața Ceahlăului Piatra Neamț, sâmbătă, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. În Liga I, Echipa din Piatra Neamț a ajuns la 11 meciuri consecutive fără victorie (4 egaluri, 7 înfrângeri).
* Sportivul român Alexandru Roșu a cucerit două medalii de argint și una de bronz în limitele categoriei 77 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale Universitare de haltere, de la Chiang Mai (Thailanda). În cadrul aceleiași competiții, sportiva română Loredana Heghiș a cucerit medalia de bronz la stilul smuls, în limitele categoriei 58 kg.
* Portarul român Costel Pantilimon a ajutat echipa Sunderland să obțină o remiză albă pe terenul lui Liverpool, sâmbătă, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Angliei.
* Jucătorii de tenis Simona Halep (nr. 3 WTA) și Horia Tecău (nr. 16 ATP, dublu) au spus, sâmbătă, la Constanța, că vor petrece în țară Crăciunul, alături de familiile lor, iar Revelionul în China, respectiv, Qatar, unde vor participa la turnee.
* Juniorul român Robert Glință (18 ani) a reușit cea mai bună clasare românească la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Doha (Qatar), duminică, locul 21 în seriile probei de 200 m spate. La Mondialele de la Doha, niciunul dintre cei trei români participanți (Marius Radu, Robert Glință, Alex Coci) nu a reușit să treacă de serii.
* Pugilistul român Bogdan Dinu a câștigat prin KO în prima repriză meciul cu francezul Mickael Vieira, desfășurat sâmbătă seara, la categoria grea, în gala profesionistă de la Centre Bell din Montreal. Dinu a fost declarat învingător după o luptă programată pentru opt reprize dar care a durat doar două minute și 49 de secunde. Bogdan Dinu (28 ani) a înregistrat a 12-a sa victorie la profesioniști din tot atâtea meciuri (8 KO).
* Judoka români Robert Papp (73 kg), Daniel Natea și Vlăduț Simionescu (ambii la +100 kg) au pierdut în primele tururi la concursul IJF Grand Slam de la Tokyo. La categoria 73 kg, Papp a fost învins prin ippon în primul tur de canadianul Etienne Briand. La categoria +100 kg, Vlăduț Simionescu a cedat în runda inaugurală (ippon) în fața brazilianului David Moura, iar Daniel Natea a pierdut în turul al doilea (optimi) în fața japonezului Takeshi Ojitani (ippon). Corina Căprioriu, vicecampioană olimpică, a reușit cea mai bună clasare dintre cei șapte români care au participat la concursul de judo IJF Grand Slam de la Tokyo, locul 5 la categoria 57 kg.
* Echipa spaniolă de fotbal Real Madrid și atacantul său vedetă Cristiano Ronaldo au stabilit recorduri în victoria cu 3-0 în fața Celtei Vigo, sâmbătă, într-un meci din etapa a 14-a a Primerei Division. Cristiano Ronaldo a înscris în minutul 36, dintr-un penalty arătat cu ușurință, apoi în minutele 65 și 81, ajungând la 23 de hat-trick-uri în La Liga, record pentru acest campionat. Venit de la Manchester United în 2009, portughezul are acum 200 de goluri în campionatul Spaniei în numai 178 de meciuri. În actualul campionat, el a înscris 23 de goluri. Real a ajuns la 18 victorii consecutive în toate competițiile, egalând recordul stabilit pentru o formație spaniolă de FC Barcelona între octombrie 2005 și ianuarie 2006.
* Echipa Chelsea a suferit sâmbătă prima înfrângere în acest sezon în toate competițiile, cedând cu 2-1 pe terenul lui Newcastle, în cel dintâi meci din etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Angliei. Newcastle a condus cu 2-0 grație dublei lui Papiss Cisse (56, 79), dar a rămas în 10 oameni în minutul 81, când Steven Taylor a văzut al doilea cartonaș galben. Două minute mai târziu, veteranul Didier Drogba a redus din handicap.
* Manchester City s-a apropiat la 3 puncte de liderul Chelsea, după ce a trecut cu 1-0 acasă de Everton, sâmbătă, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Angliei. City a profitat de prima înfrângere a lui Chelsea în actualul sezon, 1-2 la Newcastle. Echipa din Manchester a marcat prin Yaya Toure în minutul 24, din penalty.
* Bayern Munchen rămâne lider autoritar în campionatul de fotbal al Germaniei, după ce a învins-o cu 1-0 acasă pe Bayer Leverkusen, sâmbătă, într-un meci din etapa a 14-a. Leverkusen a dat o replică bună campioanei en titre, care a marcat prin Franck Ribery, în minutul 51.
* Internaționalul român Alexandru Maxim nu a făcut parte din lotul echipei Stuttgart, umilită acasă cu scorul de 4-0 de Schalke, sâmbătă, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Germaniei. Eric Maxim Choupo-Moting a reușit un hat-trick pentru oaspeți.
* AS Roma a ratat șansa să se apropie de liderul Juventus în campionatul de fotbal al Italiei, smulgând in extremis remiza în meciul de acasă cu Sassuolo, încheiat 2-2, sâmbătă, în cadrul etapei a 14-a.
* Benfica Lisabona și FC Porto au obținut victorii la scor de forfait sâmbătă, în etapa a 12-a a campionatului de fotbal al Portugaliei. FC Porto a învins-o în deplasare pe Academica, prin golurile lui Jackson Martinez (13, 23) și Hector Herrera (48). Benfica a trecut acasă de Belenenses grație golurilor lui Lima (64), Enzo Perez (70, penalty) și Eduardo Salvio (83).
* Gheata stângă cu care germanul Mario Goetze a marcat unicul gol al finalei Cupei Mondiale de fotbal 2014 a fost vândută cu 2 milioane de euro, a anunțat sâmbătă asociația "o inimă pentru copii", beneficiară a licitației, informează AFP.
* Selecționerul echipei Coreei de Nord, Yun Jong-Su, a fost suspendat un an din cauza izbucnirii pe care a avut-o la încheierea finalei Jocurilor Asiatice, disputată la începutul lui octombrie, a indicat Confederația asiatică de fotbal (AFC), potrivit agenției France Presse.
* Înotătoarea maghiară Katinka Hosszu a devenit sâmbătă campioană mondială în proba de 200 m mixt din cadrul Mondialelor în bazin de 25 m de la Doha, cu un nou record mondial — 2:01.86. Hosszu a stabilit al patrulea său record mondial în această competiție.
* Mondialele de înot în bazin de 25 m de la Doha au văzut sâmbătă stabilirea unor recorduri mondiale de către francezul Florent Manaudou în proba de 50 m spate și de către ștafeta 4x50 metri liber masculin a Rusiei.
* Federația rusă de atletism a indicat sâmbătă intenționează să se adrese justiției după acuzațiile de dopaj aduse sportivilor săi, apărute într-un documentar al unei televiziuni germane, relatează AFP. Federația "consideră filmul care a fost difuzat de canalul ARD ca fiind o provocare menită să zdruncine sportul din Rusia", arată un comunicat semnat de președintele său, Valentin Balahnicev.