Știrile dimineții – Sport – 3 Octombrie

Steaua București a fost învinsă de formația ucraineană Dinamo Kiev cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe StadionulOlimpic din Kiev, într-un meci din Grupa J a competiției de fotbal Europa League. Dinamo Kiev a fost mai bună în acest meci și s-a impus prin golurile marcate de Andrei Iarmolenko (40, Artem Kraveț (66) și Lukasz Teodorczyk (90+2), în timp ce Steaua a punctat prin Raul Rusescu (89), având și o bară în prima repriză, la șutul lui Chipciu.

* Astra Giurgiu a fost învinsă de FC Red Bull Salzburg cu scorul de 2-1 (2-1), joi seara, pe stadionul "Marin Anastasovici" din Giurgiu, într-un meci din Grupa D a Europa League la fotbal. Vicecampioana României a deschis scorul prin Takayuki Seto (15), dar echipa austriacă a revenit și a obținut toate cele trei puncte grație golurilor marcate de Kevin Kampl (36) și Jonatan Soriano (42).

* Fundașul român Vlad Chiricheș a produs penalty-ul din care Beșiktaș a egalat pe Tottenham, la Londra, scor 1-1, joi seara, în competiția de fotbal Europa League. Chiricheș a comis henț în careu în minutul 88, la scorul de 1-0 pentru londonezi, iar Demba Ba a restabilit egalitatea. Internaționalul român a primit cartonaș galben la această fază. Fundașul Dorin Goian a fost integralist la Asteras Tripolis, în meciul câștigat de greci cu 2-0, acasă, cu Partizan Belgrad, primind un cartonaș galben în min. 90. Toate minutele le-a bifat și Răzvan Raț la PAOK Salonic, învinsă în Franța de Guingamp, cu 2-0. Portarul Ciprian Tătărușanu a fost titular la Fiorentina, care a dispus cu 3-0 de Dinamo Minsk, în Belarus.

* Jucătoarea română de tenis Simona Halep a afirmat joi, pe pagina sa de Facebook, că a luat "cu mintea, nu cu inima" decizia retragerii din turneul WTA de la Beijing, din cauza unei accidentări, după ce se calificase în sferturile de finală.

* CS Municipal Târgoviște a învins pe CSBT Alexandria cu scorul de 70-51 (18-13, 20-15, 18-14, 14-9), joi, în deplasare, într-un meci în devans din etapa a doua a Ligii Naționale de baschet feminin.

* CSU Asesoft Ploiești s-a calificat în sferturile de finală ale Cupa României la baschet masculin, joi seara, după ce a învins-o pe SCM U Craiova cu scorul de 97-71, în deplasare, în manșa a doua a turului I al competiției. În prima manșă, campioana s-a impus cu 70-64, la Ploiești.

* Flavius Stoican, antrenorul echipei de fotbal Dinamo București, a declarat că dorește să treacă în următorul act al Cupei României, după jocul cu CS Mioveni, din optimile de finală ale competiției. ''În această fază a competiției, indiferent de numele echipei care urma să jucăm, noi ne doream să mergem mai departe. Înainte de tragerea la sorți, am avut o discuție cu Claudiu Niculescu, el a spus că ar dori să cadă cu Dinamo București. Acum, dorința lui s-a îndeplinit, rămâne de văzut după finalul meciului, dacă ar mai dori să joace cu noi. În ceea ce ne privește, dorim să trecem în următorul act al Cupei României. Sper să fie un meci frumos'', a menționat Flavius Stoican.

* SCM Craiova, revelația acestei prime părți a Ligii Naționale de handbal feminin, a învins pe U Alexandrion Cluj-Napoca, în deplasare, cu scorul de 25-21, joi, în etapa a 8-a, și se află pe locul secund în clasament.

* Universitatea Cluj vrea să ajungă "cât mai sus" în Cupa României, a declarat administratorul special al clubului, Vlad Munteanu, după ce tragerea la sorți a optimilor de finală a decis că echipa sa va întâlni în deplasare, pe FC Brașov.

* Pentru antrenorul Gheorghe Mulțescu "nu se pune problema" ca echipa sa, Petrolul Ploiești, să nu treacă de divizionara secundă ACS Rapid Suceava în optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal.

* Petroșeneanul Avram Iancu va încerca vineri să traverseze Canalul Mânecii pentru a doua oară, în decurs de numai două luni, el propunându-și să plece în cursă la primele ore ale dimineții, de pe o plajă situată între orașele Dover și Folkestone (în sud-estul Marii Britanii).

* Decatlonistul belgian Thomas Van Der Plaetsen, locul 10 la Campionatele Europene de atletism din luna august, suferă de cancer la testicule, depistat în urma unui control antidoping, a anunțat sportivul joi, citat de agenția Belga.

* Echipa Coreei de Sud a învins-o joi pe cea a Coreei de Nord cu scorul de 1-0, cu un gol marcat în ultimul minut de prelungiri al finalei turneului de fotbal din cadrul Jocurilor Asiatice organizate în orașul sud-coreean Incheon, pe fondul rivalității dintre cele două state.

* Zvonul că starul argentinian Diego Maradona va fi următorul antrenor al echipei de fotbal a Palestinei a fost infirmat joi pentru AFP de președintele Federației naționale, Jibril Rajoub.

* Italia va disputa pe teren propriu un meci amical cu Anglia, în 31 martie 2015, pe un stadion care urmează să fie stabilit, partida fiind o revanșă a meciului din grupele Mondialului 2014 din Brazilia, când Squadra Azzurra s-a impus cu 2-1, a anunțat joi Federația engleză de fotbal.

* Naționala de fotbal a Albaniei va putea avea suporteri la meciul cu Serbia, de la Belgrad, de pe 14 octombrie, din preliminariile Euro 2016, anunță AFP. Federația sârbă propusese ca acest meci și partida retur, programată în octombrie 2015 la Elbasan, să se dispute fără fani ai echipei oaspete, din motive de securitate. Albania a refuzat să joace la Belgrad fără suporterii săi. Cele două federații s-au înțeles până la urmă ca fanii să fie prezenți la aceste meciuri.