Tenis de masă: Adina Diaconu și Andreea Dragoman vor lupta pentru aur în proba de dublu la Mondialele de juniori

Perechea formată din româncele Adina Diaconu și Andreea Dragoman va lupta miercuri pentru aur în proba feminină de dublu la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Cape Town (Africa de Sud), informează AGERPRES.
Diaconu și Dragoman au trecut marți, în semifinale, de cuplul Liu Qi/Wong Chin Yau (Hong Kong) cu scorul de 4-3 (14-16, 6-11, 11-9, 11-8, 6-11, 13-11, 11-8), revenind de la 0-2 și 2-3 la seturi.
În ultimul act, Diaconu și Dragoman vor înfrunta japonezele Hina Hayata/Miyu Kato.
Adina Diaconu s-a calificat și în semifinalele probei de simplu, după 4-0 (11-7, 11-5, 11-8, 11-7) cu Kim Youjin (Coreea de Sud), iar adversara sa de miercuri va fi Mak Tze Wing (Hong Kong). Românca are asigurată medalia de bronz.
La simplu masculin, Rareș Șipoș s-a oprit în optimi, iar la dublu masculin perechile Dragoș Florin Oprea/Rareș Șipoș și Alexandru Manole/Cristian Pletea au pierdut în sferturi.
Rezultate:
SIMPLU FEMININ 
optimi 
Adina Diaconu — Maria Malanina (Rusia) 4-1 (11-9, 11-7, 12-10, 4-11, 11-8)
sferturi 
Adina Diaconu — Kim Youjin (Coreea de Sud) 4-0 (11-7, 11-5, 11-8, 11-7)
semifinale 
Adina Diaconu — Mak Tze Wing (Hong Kong)
SIMPLU MASCULIN 
turul I 
Kim Song Il (Coreea de Nord) — Alexandru Manole 4-2 (11-4, 8-11, 11-7, 8-11, 11-9, 11-3)
Cristian Pletea — Francisco Sanchi (Argentina) 4-1 (11-6, 8-11, 11-7, 11-9, 11-3)
Rareș Șipoș — Daniele Pinto (Italia) 4-1 (11-4, 11-7, 9-11, 11-6, 11-6)
turul II 
Yang Shuo (China) — Cristian Pletea 4-2 (11-8, 19-17, 11-13, 17-15, 6-11, 11-3)
Rareș Șipoș — Yuto Kuzukuri (Japonia) 4-3 (8-11, 11-6, 9-11, 16-14, 13-11, 7-11, 11-9)
optimi 
Ng Pak Nam (Hong Kong) — Rareș Șipoș 4-2 (11-6, 15-13, 7-11, 11-8, 4-11, 11-9)
DUBLU FEMININ 
turul II 
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Tijana Jokic/Dragana Vignjevic (Serbia) 3-0 (12-10, 11-9, 11-5)
Mak Tze Wing/Soo Wai Yam Minnie (Hong Kong) — Andreea Clapă/Tania Plăian 3-1 (11-6, 7-11, 11-8, 11-6)
optimi 
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Daria Cernorai/Maria Malanina (Rusia) 3-2 (11-8, 9-11, 11-7, 12-14, 11-6)
sferturi 
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Oceane Guisnel/Marie Migot (Franța) 4-0 (11-9, 11-5, 11-9, 11-7)
semifinale 
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Liu Qi/Wong Chin Yau (Hong Kong) 4-3 (14-16, 6-11, 11-9, 11-8, 6-11, 13-11, 11-8)
finală 
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Hina Hayata/Miyu Kato (Japonia)
DUBLU MASCULIN 
sferturi 
Alexandre Cassin/Joe Seyfried (Franța) — Dragoș Florin Oprea/Rareș Șipoș 4-2 (11-6, 12-10, 10-12, 11-3, 5-11, 18-16)
An Jaehyun/Cho Seungmin (Coreea de Sud) — Alexandru Manole/Cristian Pletea 4-0 (12-10, 11-9, 11-7, 11-6)