Tenis de masă: Cristian Pletea și Adina Diaconu, calificați în optimile probei de dublu mixt la Mondialele de juniori

Sportivi români Cristian Pletea și Adina Diaconu s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu mixt, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Cape Town (Africa de Sud), informează AGERPRES.
Pentru un loc în sferturi, Pletea și Diaconu vor înfrunta sârbii Darko Jorgic/Izabela Lupulesku.
La simplu, România va intra pe tabloul principal cu patru fete și trei băieți.
Rezultate: 
DUBLU MIXT 
tur preliminar 
Dragoș Florin Oprea/Tania Plăian — Dean Shu (Noua Zeelandă)/Hiba Feredj (Algeria) 3-1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-4)
turul I 
Tomokazu Harimoto/Miu Hirano (Japonia) — Dragoș Florin Oprea/Tania Plăian 3-2 (12-10, 11-5, 8-11, 9-11, 11-7)
Rareș Șipoș/Andreea Dragoman — Manav Vikash Thakkar/Archana Girish Kamath (India) neprezentare a indienilor
Feng Yi-Hsin/Chen Ying-Chen (Taiwan) — Alexandru Manole/Andreea Clapă 3-0 (11-5, 11-7, 11-9)
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Carlos Ishida/Livia Lima (Brazilia) 3-0 (11-7, 11-9, 11-9)
turul II 
Alexandre Cassin/Audrey Zarif (Franța) — Rareș Șipoș/Andreea Dragoman 3-2 (11-8, 10-12, 11-4, 7-11, 11-1)
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Tai Ming-Wei/Tsai Yu-Chin (Taiwan) 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
optimi de finală (luni) 
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Darko Jorgic/Izabela Lupulesku (Serbia)
SIMPLU FEMININ 
Grupa 18 — Andreea Clapă, locul 2 
Andreea Clapă — Mthabiseng Mtshoelibe (Africa de Sud) 4-0 (11-2, 11-3, 11-5, 11-4)
Amy Wang (SUA) — Andreea Clapă 4-0 (12-10, 12-10, 11-7, 11-8)
Andreea Clapă — Antonia Zhang (Australia) 4-0 (11-8, 11-7, 11-6, 11-5)
Grupa 21 — Tania Plăian, locul 2 
Sun Yizhen (China) — Tania Plăian 4-1 (11-6, 11-6, 8-11, 11-4, 15-13)
Tania Plăian — Liu Qi (Hong Kong) 4-3 (11-8, 9-11, 11-7, 9-11, 11-8, 9-11, 11-9)
Tania Plăian — Ruta Ioane (Fiji) 4-0 (11-5, 11-1, 11-4, 11-2)
turul I (luni) 
Andreea Dragoman — Tijana Jokic (Serbia)
Tania Plăian — Heo Miryeo (Coreea de Sud)
Andreea Clapă — Bruna Takahashi (Brazilia)
Adina Diaconu — Marketa Sevicikova (Cehia)
SIMPLU MASCULIN 
Grupa 7 — Dragoș Florin Oprea, locul 3 
Yang Shuo (China) — Dragoș Florin Oprea 4-0 (11-7, 11-4, 11-6, 11-5)
Victor Liu (SUA) — Dragoș Florin Oprea 4-0 (11-5, 12-10, 11-6, 11-8)
Grupa 9 — Rareș Șipoș, locul 1 
Rareș Șipoș — Alexander Bu (Canada) 4-0 (11-5, 11-3, 11-7, 11-8)
Rareș Șipoș — Matteo Mutti (Italia) 4-0 (11-5, 11-4, 11-8, 11-8)
Grupa 20 — Alexandru Manole, locul 1 
Alexandru Manole — Ezile Ndwabasini (Africa de Sud) 4-0 (11-5, 11-7, 11-3, 11-3)
Alexandru Manole — Abdullah Yigenler (Turcia) 4-2 (11-8, 11-13, 11-6, 11-5, 14-16, 11-5)
Alexandru Manole — Rilwan Akanbi (Nigeria) 4-0 (11-5, 11-6, 11-4, 11-6)
turul I (luni) 
Alexandru Manole — Kim Song Il (Coreea de Nord)
Cristian Pletea — Francisco Sanchi (Argentina)
Rareș Șipoș — Daniele Pinto (Italia)