Tenis de masă: România și-a asigurat două medalii la Europene în proba de dublu mixt

România și-a asigurat două medalii în proba de dublu mixt, joi, la Campionatele Europene individuale de tenis de masă de la Budapesta, informează AGERPRES.
Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs va juca în semifinale contra cuplului româno-portughez format din Daniela Dodean-Monteiro și soțul acesteia, Joao Monteiro. Învingătorii se vor bate pentru aur, iar învinșii vor rămâne cu argintul.
La simplu masculin, Adrian Crișan a fost învins în primul tur, dar Hunor Szocs a trecut spectaculos de portughezul Tiago Apolonia, în turul al doilea calificându-se și Ovidiu Ionescu.
La simplu feminin, campioana en titre, Elizabeta Samara, a câștigat greu în primul tur, victorii obținând Daniela Dodean-Monteiro și Irina Ciobanu. Au pierdut Bernadette Szocs și Camelia Iacob.
La dublu masculin, Hunor Szocs și englezul Paul Walker au pierdut în primul tur.
La dublu fete, perechile Samara/Dodean și Szocs/Iacob au trecut cu bine de primul tur.
Rezultatele înregistrate joi:
simplu masculin, turul I
Anton Kallberg (Suedia) — Adrian Crișan 4-2 (12-10, 11-7, 2-11, 11-13, 11-5, 12-10)
Hunor Szocs — Tiago Apolonia 4-2 (6-11, 11-5, 11-5, 11-2, 9-11, 11-9)
Ovidiu Ionescu — Aleksandar Karakasevic (Serbia) 4-2 (11-5, 2-11, 5-11, 11-8, 13-11, 14-12)
turul II
Hunor Szocs — Daniel Gorak (Polonia)
Ovidiu Ionescu — Aleksandr Șibaev (Rusia)
simplu feminin, turul I
Daniela Dodean-Monteiro — Linda Bergstrom (Suedia) 4-0 (11-5, 11-2, 11-5, 11-7)
Maria Xiao (Spania) — Bernadette Szocs 4-2 (1-11, 11-6, 9-11, 11-9, 11-8, 11-7)
Elizabeta Samara — Aneta Maksuti (Serbia) 4-3 (8-11, 11-9, 7-11, 3-11, 12-10, 12-10, 11-2)
Irina Ciobanu — Amelie Solja (Austria) 4-2 (11-6, 11-9, 8-11, 11-5, 9-11, 11-9)
Maria Dolghih (Rusia) — Camelia Iacob 4-2 (11-7, 5-11, 11-3, 8-11, 11-7, 11-9)
turul II
Daniela Dodean-Monteiro — Petra Lovas (Ungaria)
Elizabeta Samara — Galia Dvorak (Spania)
Irina Ciobanu — Georgina Pota (Ungaria)
dublu masculin, turul I
Jakub Dyjas/Daniel Gorak (Polonia) — Hunor Szocs (România)/Samuel Walker (Anglia) 4-1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-3, 11-5)
dublu feminin, turul I
Camelia Iacob/Bernadette Szocs — Dana Cechova/Renata Strbikova (Cehia) 4-0 (11-9, 11-5, 11-5, 11-5)
Daniela Dodean-Monteiro/Elizabeta Samara — Petra Lovas (Ungaria)/Eva Odorova (Slovacia) 4-1 (11-7, 11-5, 8-11, 11-5, 11-6)
turul II
Camelia Iacob/Bernadette Szocs — Dora Madarasz/Szandra Pergel (Ungaria)
Daniela Dodean-Monteiro/Elizabeta Samara — Jieni Shao/Fu Yu (Portugalia)
dublu mixt, turul II
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs — Niagol Stoyanov/Debora Vivarelli (Italia) 3-0 (11-7, 11-5, 11-9)
Joao Monteiro (Portugalia)/Daniela Dodean-Monteiro (România) — Laurens Tromer/Britt Eerland (Olanda) 3-0 (12-10, 11-4, 11-8)
sferturi de finală
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs — Panagiotis Gionis (Grecia)/Tatiana Bilenko (Ucraina) 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)
Joao Monteiro (Portugalia)/Daniela Dodean-Monteiro (România) — Jesus Cantero/Maria Xiao (Spania) 3-2 (9-11, 11-4, 11-6, 9-11, 11-5)
semifinale
Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs — Joao Monteiro (Portugalia)/Daniela Dodean-Monteiro (România)