Tenis: Petra Kvitova şi Elina Svitolina vor disputa finala turneului de la Berlin

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, şi ucraineanca Elina Svitolina vor disputa finala feminină a turneului demonstrativ pe iarbă de la Berlin, după ce au câştigat meciurile disputate marţi în penultimul act al acestei competiţii, informeazã AGERPRES.
Kvitova a avut nevoie de doar 50 de minute pentru a o învinge pe favorita numărul 2, olandeza Kiki Bertens, în faţa căreia s-a impus cu 6-3, 6-2, după ce a câştigat şase ghemuri consecutive în setul secund.
Tot de două seturi a avut nevoie şi Svitolina, principala favorită de la Berlin, pentru a trece de letona Anastasija Svastova, de care a trecut cu 7-6 (7/2), 6-3. Acesta a fost primul meci disputat de ucraineană după câştigarea turneului de la Monterrey (Mexic), în luna martie.
Finala turneului masculin din capitala Germaniei se va disputa între austriacul Dominic Thiem şi italianul Matteo Berrettini. Miercuri, în semifinale, Thiem, numărul 2 mondial şi marele favorit la câştigarea trofeului, a trecut cu 6-3, 7-6 (7/5) de italianul Jannik Sinner, după o oră şi 25 minute de joc.
Berrettini, care s-a impus duminică în turneul Ultimate Tennis Showdown (UTS), l-a învins la rândul său, cu 4-6, 6-3, 10-6 pe spaniolul Roberto Bautista Agut, în cealaltă confruntare din penultimul act, disputată marţi.