VIDEO Minifotbal: România a câştigat şi al treilea meci din grupă la EMF EURO 2022

Echipa României a învins Spania cu scorul de 5-1, marţi seara, în ultimul său meci din Grupa B a Campionatului European de minifotbal - EMF EURO 2022 de la Kosice (Slovacia), informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Andrei Cătălin Ferik (7), Ionut Cheţan (9, 50), Andrei Cosmin Balea (23) şi Andrei Apostol (50) au marcat golurile tricolorilor, deja calificaţi în optimi, iar pentru iberici a punctat Mariano Lopez Fernandez (11).
În celălalt meci al zilei, Azerbaidjanul a învins Albania cu 1-0.

După 2-0 cu Azerbaidjan, 3-1 cu Albania şi 5-1 cu Spania, România a câştigat grupa, cu 9 puncte, fiind urmată de Azerbaidjan, 6 puncte, Albania şi Spania, câte 1 punct.
Precedentul Campionat European a avut loc în august 2018, la Kiev, în Ucraina, acolo unde România a jucat finala contra Cehiei, finală pierdută cu scorul de 1-4.
Din cauza pandemiei de Covid-19, echipa noastră naţională nu a mai participat la un turneu final din octombrie 2019, de la Campionatul Mondial, de la Perth (Australia). Acolo, România a ocupat locul 3, fiind cea mai bine clasată naţională europeană, primele două locuri revenind Mexicului şi Braziliei.
În total, 24 de echipe participă la această a zecea ediţie a Campionatului European de minifotbal, împărţite în 6 grupe a câte 4 echipe. Primele două clasate din fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru echipe de pe locul al treilea, se vor califica în faza optimilor de finală. Integral pe www.agerpres.ro
SURSA: AGERPRES