Volei feminin: CSM București, locul trei la turneul de la Dabrowa Gornicza (Polonia)

Echipa feminină de volei CSM București, deținătoarea Cupei Challenge, s-a clasat pe locul al treilea, în weekend, la a cincea ediție a turneului internațional organizat în memoria jucătoarei Agata Mroz-Olszewka, în orașul Dabrowa Gornicza (Polonia), potrivit site-ului oficial al clubului, preluat de AGERPRES.
CSMB a reușit o victorie, 3-0 (25-10, 25-17, 25-11) cu echipa cehă TJ Sokol Frydek Mistek, însă a fost învinsă de echipa poloneză Tauron MKS Dabrowa Gornicza, cu 3-1 (25-17, 21-25, 25-21, 25-15), și de formația rusă Zarecie Odințovo cu 3-0 (25-18, 28-26, 25-20).
CSM nu a putut conta pe româncele Andreea Ispas și Alice Kapelovies, dar nici pe unguroaica Bernadett Dekany sau pe slovaca Nikola Radosova, care au participat la meciurile din preliminariile Campionatului European 2017.
În schimb, a jucat Jelena Alajbeg, cel mai nou transfer pentru CSMB, iar Sofija Medic a fost desemnată ''cel mai bun centru''.
''Acest turneu a fost foarte important pentru noi, pentru că ne-a pregătit pentru campionatul care va începe în două săptămâni. În general, sunt foarte mulțumit de nivelul nostru de joc, având în vedere situația din acest moment. Am înfruntat două echipe puternice, Dabrowa Gornicza și Zarecie Odințovo, care, spre deosebire de noi, sunt în formula completă. Am încheiat turneul cu o frumoasă victorie și consider că acest turneu a fost un pas înainte pentru pregătirea noastră. Acum le așteptam și pe celelalte patru jucătoare care participă la calificările pentru Campionatul European 2017, chiar dacă vor ajunge cu câteva zile înainte de primul meci cu Blaj'', a declarat antrenorul Nicola Negro.
Competiția a fost câștigată de Zarecie Odințovo, urmată în clasamentul final de Dabrowa Gornicza, CSM București și Frydek Mistek.