Volei masculin: ACS VM Zalău cucerește titlul de campioană națională

Echipa de volei masculin ACS Volei Municipal Zalău și-a adjudecat titlul de campioană națională a ediției 2016-2017, după victoria obținută joi, pe teren propriu, cu 3-0, în fața echipei CS Arcada Galați, într-o partidă contând pentru ultima etapă a Diviziei A1, informează AGERPRES.
Echipa gazdă a început mai greu meciul, însă elevii antrenați de Marian Constantin și-au revenit și, încetul cu încetul s-au distanțat pe tabelă, astfel încât, la al doilea time-out tehnic VM Zalău conducea cu 16-12. Arcada Galați s-a apropiat periculos pe finalul setului, la scorul de 22-20 antrenorul gazdelor solicitând un time-out care a avut efect, VM Zalău câștigând apoi două puncte consecutive și mai apoi adjudecându-și setul cu 25-22, după 21 de minute de joc.
Setul doi a fost unul în care oaspeții nu au pus mari probleme, VM Zalău conducând în permanență la patru-cinci puncte, pentru a se impune în cele din urmă, după 24 de minute, cu 25-19.
Al treilea set a fost cel care a ridicat cele mai mari probleme voleibaliștilor din Zalău, ei văzându-se egalați mai întâi la 12 și apoi conduși cu 16-15, la al doilea time-out tehnic.
Având susținerea frenetică a unei săli arhipline, VM Zalău a revenit la conducere pe finalul setului, la scorul de 22-20 antrenorul oaspeților solicitând întreruperea jocului. La scorul de 23-22, a venit rândul gazdelor să solicite time-out. Un serviciu în out a lui Danger a dus scorul la 24-22, pentru ca un atac a lui Gontariu să pună capăt setului și meciului.
Prin victoria de joi, echipa din Zalău a depășit ocupanta locului doi, CSMU Craiova, cu două puncte, oltenilor revenindu-le medaliile de vicecampioni, în vreme ce pe locul III s-a clasat CS Arcada Galați.
Pentru ACS Volei Municipal Zalău este primul titlu național de când poartă actuala denumire, însă al șaptelea al formației care s-a mai numit Elcond și Remat.