Volei masculin: Arcada Galaţi s-a calificat cu emoţii în sferturile Cupei CEV

CSM Arcada Galaţi s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei CEV la volei masculin, după ce a a învins echipa germană United Volleys Frankfurt, cu scorul de 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11), joi seara, pe teren propriu, în returul optimilor de finală, informeazã AGERPRES.
Rămâi aproape de Radio Românul, pentru a afla interviuri importante, știri de ultimă oră, dar și informații de larg interes pentru comunitatea românească din Spania și din întreaga lume.
Radio Românul este: Aproape de Tine!
Ai aplicația Radio Românul pe telefon?
Pe Aplicația Radio Românul, ne poți asculta din orice loc din lume!
Descarcă Gratuit Aplicația Radio Românul pe Telefon:
Disponibilă în Google Play pe Android - descarcă AICI
Disponibilă în App Store pe iOS - descarcă AICI
Campioana României, care câştigase marţi cu 3-0, tot la Galaţi, a obţinut victoria mai greu decât era de aşteptat, după două ore şi 16 minute.
Arcada a fost condusă cu 2-1 la seturi, iar United Volleys Frankfurt a ratat două mingi de 3-1, care ar fi dus meciul în ''setul de aur''. De remarcat că echipa gălăţeană a ratat şi ea două mingi de set în actul secund.
Filip Sestan, cu 20 de puncte, a fost cel mai bun om al echipei antrenate de Sergiu Stancu. Ivan Raic a contribuit cu 16 puncte, Ahrorjon Sobirov cu 15, iar Marian Bala cu 10.
Jochen Schoeps a reuşit 21 de puncte pentru oaspeţi, Viktor Lindberg 17, Max Staples 11, iar James Weir 10.
Au arbitrat poloneza Katarzyna Sokol şi grecul Alexandros Avramidis.
United Volleys Frankfurt o eliminase pe CS Dinamo Bucureşti în faza anterioară a competiţiei.
Arcada o va înfrunta în sferturi pe echipa poloneză PGE Skra Belchatow, primul meci fiind programat în deplasare.