Volei masculin: SCM ”U” Craiova a câștigat și al doilea meci al finalei Diviziei A1

SCM ''U'' Craiova a învins-o pe vicecampioana ACS Volei Municipal Zalău cu scorul de 3-1 (25-18, 25-17, 24-26, 25-20), luni seara, în Sala Polivalentă din Bănie, în al doilea meci al finalei Diviziei A1 la volei masculin, informează AGERPRES.
Oltenii, care s-au impus cu 3-1 și în meciul de duminică, au fost conduși în primul set cu 8-7, jocul a fost echilibrat în continuare (9-9, 10-10, 11-11), dar apoi gazdele s-au desprins, 13-11, 16-13. Echipa antrenată de Dănuț Pascu nu a mai avut emoții până la finalul setului, adjudecat cu 25-18.
În actul secund, echilibrul s-a rupt mai repede, echipa din Bănie conducând cu 7-5, 11-8, 14-10. Diferența s-a menținut și la al doilea timeout tehnic (16-12), iar apoi a fost 20-15, scorul final al setului fiind 25-17.
Oaspeții au dominat setul al treilea și au condus în cea mai mare parte a timpului (10-6, 12-8, 16-12), dar echipa craioveană nu s-a lăsat, a egalat la 12 și 16, chiar a condus cu 23-22, dar formația zălăuană a luat setul cu 26-24.
În setul patru, SCM ''U'' Craiova a condus cu 5-4, iar apoi cu 8-4, păstrând avantajul până la 18-14. Apoi diferența a crescut la șase puncte (20-14, 21-15), iar gazdele s-au impus în ciuda unui reviriment al ardelenilor pe finalul setului (25-20).
Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarele două fiind programate la Zalău, pe 25 aprilie și, eventual, 26 aprilie.
Primul meci din finala mică (locurile 3-4) a fost câștigat de CS Arcada Galați, 3-1 (18-25, 25-20, 25-23, 25-18) cu CS Știința Explorări Baia Mare, pe teren propriu. Meciul al doilea va avea loc marți, tot la Galați (18,00). Și finala mică se joacă după regula cel mai bun din cinci partide.