Volei masculin: SCM “U” Craiova, a doua victorie în Liga Campionilor

SCM "U" Craiova a reușit a doua sa victorie în Liga Campionilor la volei masculin, 3-1 (25-19, 27-29, 25-21, 25-23) cu formația slovenă ACH Volley Ljubljana, miercuri seara, în Sala Polivalentă Oltenia din Bănie, într-un meci din Grupa D, informează AGERPRES.
Campioana României a reușit să se impună după două ore și 4 minute de joc, obținând toate cele trei puncte puse în joc.
Oltenii au ratat trei mingi de set în actul secund, pierdut cu 27-29, iar în setul patru au fost conduși cu 15-11, dar apoi au reușit să întoarcă scorul, 16-15. Meciul a fost echilibrat în continuare, dar la 22-22 gazdele au reușit să se desprindă la 24-22, iar apoi au închis meciul cu 25-23.
Laurențiu Lică, cel mai bun voleibalist român al anului trecut, a fost MVP-ul echipei antrenate de Dănuț Pascu, cu 25 de puncte. De la ''U'' s-a mai evidențiat Nikita Stulenkov, cu 15 puncte.
De la oaspeți s-au evidențiat Apostolos Armenakis, 23 puncte, Ziga Stern, 16 puncte, și Jan Kozamernik, 14 puncte.
Într-un meci jucat marți seara, italienii de la Azimut Modena au trecut cu 3-1 pe teren propriu de PGE Skra Belchatow (Polonia) cu 3-1.
Azimut ocupă primul loc, cu 14 puncte, urmată de SCM "U" Craiova, 7 puncte, PGE Skra Belchatow, 6 puncte, și ACH Volley Ljubljana, 3 puncte.
În ultima etapă, pe 1 martie, vor avea loc meciurile PGE Skra Belchatow — SCM "U" Craiova și ACH Volley Ljubljana JUBLJANA — Azimut Modena.